Tak pomaly sa nám blíži jeseň , dni budú kratšie , ale aj chladnejšie . Človeku dobre padne horúci čaj ktorý ho zahreje , zahreje ho už aj hľadanie vhodných ingrediencií . Čaj si môžeme uvariť aj balený z obchodu ale prečo keď si môžeme dopriať
100 % prírodný .
Popri potulkách krajinou sa stačí len obzerať a byť pozorný .

Na zemi môžeme nájsť korenisto voňajúcu materinu dúšku vyššie slez lesný vo forme kra pomaly dozrievajúce šípky , na lúkach nám kvitne myší chvostík ( rebríček ) v tomto období môžeme prírodu kľudne nazvať čajovňou .

Materina dúška : Spoznáte ju podľa prenikavej korenistej vône ako som vyššie spomínal .
Osobne zbieram celú rastlinu korene sa snažím zanechať aby som mal aj o rok . Spoznať ju možno aj podľa malej fialovej okvetnej hlávky . Materina dúška sa dá využiť aj ako korenie na mäso , toto mam odskúšané na kurati ta chuť bola výborná . Napomáha pri ochoreniach dýchacích ciest , tráviaceho ústrojenstva , a zabraňuje vzniku baktérií čiže je vhodná aj na čistenie rán .

Slez lesný – spoznáme podľa fialových kvetov ktoré nám čaj sfarbia na modro . Zdá sa mi že čaju dodá jemne sladkú chuť . Osoží pri problémoch s dýchacími cestami . Jeho plody nazývam aj pagáčiky a keď som bol menší tak som ich jedával  .

Šípka obyčajná – je ker ktorý dosahuje vyšky 3 metrov a jeho plody sú šípky . Kvety sú ružové a plody sýto červené . Plody (šípky) obsahujú mnoho vitamínu C a sú veľmi chutné . Šípky na sušenie zbierame keď sú tvrdé a na priame použitie uprednostňujem tie mäkké .

Myší chvost ( rebríček ) – Rastlina ktorá má hlávku bielych kvietkov a listy vyzerajú skoro ako rebrík asi preto názov rebríček . Rastlina má taktiež korenistú vôňu ale čaj z nej je taktiež chutný .
Napomáha liečbe pečene , žlčníka a žalúdka .

Mäta prieporná – rastlina ktorú každý určite pozná . Vôňa aj chuť sú veľmi príjemne mentolové . Čaj s mäty s medom a citrónom je neprekonateľný aspoň pre mňa . Rastlina má kvetné hlávky jemne ružových kvetov . Lieči dýchacie cesty ale používame ju aj pri hnačke .

Medovka lekárska – má jemnú citrónovú vôňu a chuť . Vo väčšom množstve a bez iných bylín mi moc nechutí ale to je vec chuti každého jedného z nás . Táto rastlinka ma ukľudnujúce účinky . Čiže ak vás naháňal medveď a vy ste utiekli tak si uvarte čaj s medovky a on vás skľudní 😀 .

Šalvia – bylina má silnú vôňu . Osoží pri zápaloch a ak ma bolí hrdlo alebo mám hrdlo zapálené uvarím si z nej silnejší čaj a buď kloktám alebo priamo pijem . Rastlina má fialové kvety .

Tak tu som opísal rastliny ktoré som tento rok skúšal ale mam s niektorými dlhodobejšiu skúsenosť .
Príroda nám dáva možnosť zobrať si od nej čo nám treba ale prosím vás o jedno nemusíte zobrať všetko možno bude chcieť aj niekto druhý alebo zver tak si prosím vážme prírody .
No a na záver nenesiem zodpovednosť za to že rastlinu správne určíte a po prípadnom zlom určený si uškodíte na zdravý .