Založenie ohňa kresaním je technika zapálenia ohňa ,ktorá sa používala pred vynájdením zápaliek .
Ak sa pýtate na akom princípe funguje táto technika tak odpoveď je jednoduchá .
Ocieľkou z ocele udriete o ostrú hranu kameňa . kameň odlúpi z ocieľky maličké šupinky ocele ktoré sa trením vznietia a tak zapália práchno .

Počiatky tejto techniky siahajú do doby kamennej . Keďže ľudia oceľ nemali namiesto ocele používali železný pyrit alebo markazit . O tieto kamene udierali taktiež kameňom .

K použitiu techniky budeme potrebovať nasledujúce komponenty :

Ocieľku – ocieľka je kus tvrdej uhlíkovej ocele . Ocieľka sa dá nahradiť kusom pilníka na železo . Ak chceme použiť pilník tak stranu bez zubov . Vypozoroval som že najlepší pilník je plochý z čo najhrubšou hranou aj to dáva zmysel keďže sa môže odlúpiť viac šupín

Kresací kameň – Výborne poslúži kremeň , ale najlepší je pazúrik . Kameň musí mať čo najostrejšiu hranu . Ostrejšia hrana = viac iskier .

Práchno – Amadou alebo zuhoľnatená látka . príprave práchna sa budem venovať nižšie .

Príprava práchna

Amadou
časti amadou

Amadou je vrchná vrstva z drevokaznej huby práchnovec kopytovitý (Fomes Fomentarius ) . Toto práchno vám nezachytí iskru z ocieľky bez úpravy . Keď hubu nájdeme v lese sekerou alebo kameňom ju odbijeme zo stromu . Ošúpeme veľmi tvrdú ochrannú vrstvu . Pod ňou je to čo hľadáme jemná kožovitá vrstva túto vrstvu nakrájame na čo najtenšie a čo najväčšie pláty . Tieto pláty namočíme na týždeň do popola z hocijakého dreva . Hovorí sa že funguje len tvrdé drevo ale mne sa osvedčil popol zo smrekového dreva . keď pláty dolúhujeme vytiahneme ich von opláchneme pod tečúcou vodou a ak sú moc hrubé naklepeme . Po tomto úkone práchno usušíme a uchováme v mešci alebo sáčku .

upravené amadou

Chaga– alebo ryšavec šikmý (Inonotus obliquus) táto huba je dokonalá stačí ju len vysušiť a je pripravená na použitie

Zuhoľnatená (zvulkanizovaná ) látka – látku dáme do plechovky ktorá ma na vrchu dierku . Plechovku vložíme do ohňa , bude z nej vychádzať plyn, ktorý sa neskôr zapáli keď dohorí látka je hottová . dierku zapcháme vopred vyrezaným konárom
Túto plechovku je dobré zahrabať pod zem aby sa k nej nedostal vzduch .

Postup pri kresaní
Kresať môžeme dvoma spôsobmi :
1, reverzným
2, štrajchnutím

A, reverzné kresanie – kresadlo priložíme k práchnu a kameňom udrieme o kresadlo

B, kresanie štrajchnutím – na kameň položíme práchno a kresáme . udrieme kresadlom o kameň

Pretransformovanie uhlíka na plameň – tlejúce práchno dáme do materiálu , ktorý chytí horel . Uhlík obalíme a klbko trochu roztočíme . A nakoniec rozfúkame .
Na rozfúkanie uhlíka je super suchá lipová kôra ,seno, vršky tráv ,listy a iné

Vždy treba mať pripravené raždie a dostatok dreva !
Vlastná kresacia sada – v takej sade by malo byť kresadlo , kresací kameň ,
spráchnivené drevo ,kúsok kože , bavlnení knôt

takto si vytvoríte sadu ktorá je absolútne postačujúca a máte dobrý pocit že ste si ju sami vyrobili a nekúpili za nekresťanský peniaz .

Moderné kresadlá :
sú odlišné ako vyššie spomínané kresadlá . Je to tyčka zliatin kovov po ktorej keď prejdeme ostrím predmetom alebo chrbtom noža z uhlami 90°vyšľahne spŕška iskier . Takýmto kresadlom zapálime viac materiálov ako tradičným .

Ospravedlňujem sa za kvalitu fotiek ale neviem fotiť ale myslím že to je pochopiteľné aj z takých fotiek .